Aktualności

Już niedługo, bo 23 czerwca  obchodzić będziemy Dzień Ojca. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku a także podziękowaniem. W Polsce, Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku, a więc ma niebywałą tradycję. Warto w ten szczególny dzień pamiętać o swoim Tacie i oprócz szczerych, najpiękniejszych życzeń podarować mu swój czas oraz uwagę. Doskonałym towarzystwem do wspólnych spotkań będzie aromatyczna kawa bądź herbata. 🙂 W swojej ofercie posiadamy:

 HERBATY LIŚCIASTE:

BIAŁY OBŁOK – wspomaga koncentrację, pomaga w profilaktyce raka, obniża ciśnienie krwi, chroni serce i układ krwionośny, ma właściwości antyoksydacyjne.

ŁAGODNY POWIEW – orzeźwia i pobudza, oczyszcza i wspomaga odchudzanie, pomaga w problemach żołądkowych, korzystnie wpływa na działanie dróg oddechowych.

SŁODKI MIÓD – nie zawiera kofeiny, bogata w witaminy, unikatowy i miły smak miodu.

DESZCZ RÓŻ – czarna herbata z płatkami róży. Wyrafinowany i delikatny smak.

KAWA

WSTAŃ – mocna kawa o dużej zawartości kofeiny, o słodko-goryczkowatym smaku, dla lubiących bardzo mocną kawę.

WSTĄP NA KARMEL – zrównoważona kawa z umiarkowaną zawartością kofeiny, o czekoladowo orzechowo korzennym smaku, dla niezdecydowanych.

CO TY TU ROBISZ – łagodna kawa ze średnią zawartością kofeiny, o czekoladowo karmelowym smaku, dla preferujących delikatny napar.

 

Dopełnieniem będą słodkie, waniliowe krówki czy też owoce w czekoladzie. Z kolei na lepsze samopoczucie pomoże Balsam Karmelitański, który dzięki swoim wyjątkowym składnikom działa przeciwbólowo, uspokajająco, poprawia trawienie oraz działa antyseptycznie.

Produkty karmelitańskie można zakupić w Restauracji Domu Pielgrzyma w Czernej.

Wszystkim Tatom, z okazji zbliżającego się święta składamy najserdeczniejsze życzenia, życzymy wielu pogodnych, radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych, sukcesów w życiu zawodowym oraz prywatnym, niech każdego dnia błogosławi Wam Pan.

Miesiąc maj to przepiękny, niesamowity czas. Do Sanktuarium w Czernej przybywa coraz więcej Pielgrzymów. Jest to szczególny okres dla dzieci, które po raz pierwszy przystąpiły do Komunii Świętej i przyjęły Jezusa do swoich serc. Goście, którzy przyjeżdżają to tego niesamowitego miejsca pragną powierzyć swoje sprawy i myśli Bogu, chcą odpocząć, wyciszyć oraz zregenerować swoje siły. Każdego dnia odwiedzają nas pielgrzymki z różnych zakątków Polski, którzy często zatrzymują się w Domu Pielgrzyma bądź korzystają z usług gastronomicznych w naszej Restauracji. Zadowolenie oraz uśmiech naszych Gości napawa nas optymizmem, a przede wszystkim jest dużą motywacją.

Pielgrzymom oraz wszystkim Gościom odwiedzającym Dom Pielgrzyma oraz Sanktuarium w Czernej chcemy zaoferować, chociaż namiastkę karmelitańskiego smaku. Dlatego, to właśnie z myślą o Was stworzyliśmy linię SMAKÓW KARMELU, która oferuje Państwu między innymi kawy, herbaty, soki, nektary oraz krówki. Wierzymy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.  Produkty karmelitańskie można nabyć w Restauracji klasztornej Domu Pielgrzyma w Czernej.

 Poniżej przedstawiamy pełną ofertę Karmelitańskich produktów:

BALSAM  KARMELITAŃSKI W MIODZIE

Balsam jest mieszanką miodu pszczelego oraz wyciągu ziół i olejków eterycznych (liści melisy lekarskiej, kory cynamonowca chińskiego, goździków, ziela tymianku pospolitego, owocni cytryny, osnówki muszkatołowca, owocu kolendry siewnej, liści mięty pieprzowej).

Zastosowanie: schorzenia dróg oddechowych i jamy ustnej, przeziębienia, stany grypowe, zaburzenia trawienia. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco, uspokajająco, rozkurczająco, łagodzi kaszel i chrypkę, ułatwia odkrztuszanie, stosowany na skórę działa antyseptycznie. Pół łyżeczki balsamu ssać powoli 2-3 razy dziennie.

HERBATY LIŚCIASTE

BIAŁY OBŁOK – wspomaga koncentrację, pomaga w profilaktyce raka, obniża ciśnienie krwi, chroni serce i układ krwionośny, ma właściwości antyoksydacyjne.

    Nazwa herbaty nawiązuje do sytuacji, gdy po trzech latach suszy prorok Eliasz nakazał swemu słudze, by wypatrywał zwiastuna deszczu. Ten za siódmym razem spojrzał i powiedział: „Oto obłok mały”. Przeczytaj fragment Pisma Świętego z Pierwszej Księgi Królewskiej (1 Krl 18, 41-46).

Biała herbata stanowi najdroższą odmianę herbaty, co wraz z jej niezwykle cennymi walorami zdrowotnymi czyni ją pożądaną i oczekiwaną, niczym obłok zwiastujący życiodajny deszcz.
ŁAGODNY POWIEW – orzeźwia i pobudza, oczyszcza i wspomaga odchudzanie, pomaga w problemach żołądkowych, korzystnie wpływa na działanie dróg oddechowych.

    Nazwa herbaty nawiązuje do sytuacji, gdy prorok Eliasz wezwany przez Pana stanął na górze wobec Niego. Wówczas przeszła gwałtowna wichura, trzęsienie ziemi i ogień. Po ogniu nastał szmer łagodnego powiewu i w nim rozpoznał Eliasz obecność Pana. Przeczytaj fragment Pisma Świętego z Pierwszej Księgi Królewskiej (1 Krl 19, 11-14).

Zawarte w herbacie liście mięty sprawiają, że orzeźwia ona i pobudza, niczym łagodny powiew.
SŁODKI MIÓD – nie zawiera kofeiny, bogata w witaminy, unikatowy i miły smak miodu.

Nazwa herbaty nawiązuje do słynnego tekstu Jacques de Vitry. W tekście tym eremici wiodący pustelnicze życie w Ziemi Świętej opisani są jako pszczoły gromadzące słodki miód duchowy.

Honeybush swym miodowym smakiem przywodzi na myśl ten słodki smak duchowych rozkoszy. Jest to znakomity punkt wyjścia do przybliżenia na podstawie tego tekstu pierwotnej formy życia Eremitów Karmelu.

DESZCZ RÓŻ – czarna herbata z płatkami róży. Wyrafinowany i delikatny smak.
    Nazwa herbaty zawierającej w swym składzie płatki róży nawiązuje do słów św. Teresy od Dzieciątka Jezus. „Po śmierci spuszczać będę na ziemię deszcz róż” i stanowi punkt wyjścia do przybliżenia sylwetki tej świętej oraz jej „małej drogi”. (Dzieje duszy

KAWA

WSTAŃ – mocna kawa o dużej zawartości kofeiny, o słodko-goryczkowatym smaku, dla lubiących bardzo mocną kawę.

    Nazwa kawy nawiązuje do sytuacji, gdy Eliasz przeżywa głębokie zniechęcenie i apatię. Anioł budzi go „Wstań!” i każe zjeść posiłek, który na tyle wzmocnił i pożywił proroka, że ten był w stanie ruszyć w 40-dniową drogę. Przeczytaj fragment Pisma Świętego z Pierwszej Księgi Królewskiej (1 Krl 19, 1-9).

Kawa WSTAŃ! Jest mocna, o wysokiej zawartości kofeiny. Doskonała o poranku, na mocne przebudzenie. Pobudza i aktywizuje, by wejść w dzień z dużą dawką energii.

WSTĄP NA KARMEL – zrównoważona kawa z umiarkowaną zawartością kofeiny, o czekoladowo orzechowo korzennym smaku, dla niezdecydowanych.

    Nazwa kawy nawiązuje do sytuacji, gdy prorok Eliasz wzywa Izraelitów na górę Karmel, by jednoznacznie opowiedzieli się, jakiemu Bogu pragną służyć. Przeczytaj fragment Pisma Świętego z Pierwszej Księgi Królewskiej (1 Krl 18,17-40).

Kawa WSTĄP NA KARMEL jest zrównoważona, to kawa środka, idealna dla osób o nieokreślonych preferencjach smakowych. Stanowi doskonały początek przygody z kawą i punkt wyjścia do rozwoju indywidualnych gustów podniebienia.

 CO TY TU ROBISZ – łagodna kawa ze średnią zawartością kofeiny, o czekoladowo karmelowym smaku, dla preferujących delikatny napar.

    Nazwa kawy nawiązuje do sytuacji, gdy prorok Eliasz ukrywający się w grocie przed godzącymi na jego życie usłyszał od Pana dwukrotnie to pytanie. Po czym Pan przemówił do proroka dając mu konkretną misję i zadanie. Przeczytaj fragment Pisma Świętego z Pierwszej Księgi Królewskiej (1 Krl 19, 9-21).

Kawa, CO TY TU ROBISZ? Jest łagodna, delikatna, o średniej zawartości kofeiny. Doskonała na popołudniową chwilę zadumy. Okaże się wspaniałym pretekstem do kilkuminutowej przerwy w pełnieniu obowiązków dnia, by zatrzymać się i zanurzyć w refleksji nad ważnymi życiowymi pytaniami.

 

 

KRÓWKI CZERNEŃSKIE o smaku waniliowym.

DOMOWE SOKI I NEKTARY ze świeżych owoców.

 

Serdecznie wszystkich zapraszamy i zachęcamy do kupna.

Każdy zasługuje na słodki prezencik.  

 

W dniach 1 oraz 3 maja 2018r. Restauracja będzie czynna w godzinach 9:00-19:00.

Serdecznie zapraszamy na smakowite, domowe obiady a także na  pyszną kawę oraz desery.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć naszym Gościom, Klientom

i Przyjaciołom serdeczne życzenia.

Dużo zdrowia, radości, uśmiechu niech Zmartwychwstały Jezus napełni Wasze serca miłością i pokojem.

 

Godziny otwarcia Domu Pielgrzyma w okresie Świąt Wielkanocnych:

30.03- NIECZYNNE

31.03- NIECZYNNE

01.04- NIECZYNNE

02.04- NIECZYNNE

Zamknięty będzie wówczas cały Dom Pielgrzyma. (Restauracja, Księgarnia, Muzeum oraz część noclegowa).

Gorąco zapraszamy Państwa w innych terminach!

 

Stary rok już dawno za nami. Nie da się ukryć, że zimowe dni mijają niezwykle szybko, coraz bardziej przybliżając nas do wiosennej aury. Nowy Rok dla nas, to czas nowych możliwości i wyzwań, dlatego wkraczamy w niego z dawką pozytywnej energii, uśmiechu, a przede wszystkim z niesłabnącym optymizmem.  Codziennie dążymy do tego, aby Goście odwiedzający Dom Pielgrzyma w Czernej poczuli swoisty karmelitański klimat oraz wyjeżdżając poczuli się umocnieni oraz wypoczęci.  Nowy Rok to czas, kiedy stawiamy przed sobą nowe wyzwania, postanowienia i cele, które pragniemy zrealizować w bieżącym czasie.  Dlatego zachęcamy wszystkich pielgrzymów do odwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i Domu Pielgrzyma w Czernej. Watro na moment zatrzymać się i poświęcić parę chwil na wyciszenie, skupienie, modlitwę i powierzenie swoich spraw Bogu. Niech to On będzie naszą motywacją.

Piękna pogoda sprzyja do pieszych wędrówek, rodzinnych spacerów drużkami karmelitańskimi wiodącymi przez okoliczne lasy. Zachęcamy także do odwiedzenia Drogi Krzyżowej, Muzeum Karmelitańskiego oraz do obejrzenia zbiorów i kolekcji brata Bernardyna, który w 1978r przybył na stałe do Czernej i pozostał tu aż do śmierci.

Obok celi urządził sobie małe muzeum, które teraz zostało przeniesione i znajduje się na parterze w budynku Domu Pielgrzyma. Z zamiłowania był zbieraczem staroci. Uratował przed zniszczeniem wiele zabytkowych przedmiotów. Był bardzo pokorny i skromny. Przez ostatnie kilka lat doświadczony był cierpieniem, które z wielką cierpliwością i godnością znosił. W chorobie ustawicznie modlił się ofiarując Bogu swe cierpienie. Zmarł 7 września 2004 roku. Grób br. Bernardyna znajduje się na przyklasztornym cmentarzu w Czernej.

Serdecznie zapraszamy!!!

We wtorek 19 grudnia w Restauracji Domu Pielgrzyma w Czernej miało miejsce uroczyste spotkanie wigilijne, na którym zgromadzili się wszyscy pracownicy kompleksu. Spotkaniu przewodniczył dyrektor Domu Pielgrzyma o. Krzysztof Twarowski. Wśród zaproszonych Gości nie mogło oczywiście zabraknąć o. Leszka Stańczewskiego, przeora klasztoru oraz o. Kazimierza Franczaka, ekonoma.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, zaś potem nastąpiło składanie świątecznych życzeń i łamanie się opłatkiem. Wspólne biesiadowanie upłynęło w świątecznej, rodzinnej atmosferze. Solidarne śpiewanie tradycyjnych, polskich kolęd oraz kosztowanie przepysznych wigilijnych potraw nadało temu spotkaniu szczególny i niezapomniany klimat.  Gorąco dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za przybycie i za możliwość spędzenia tego wyjątkowego czasu we wspólnym gronie.

Korzystając z okazji, pragniemy również Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.  Niech to będzie czas pokoju, radości oraz spotkań w rodzinnym gronie. Niechaj zawsze wspomaga i towarzyszy Wam Jezus!

 

Na zewnątrz zimowa aura z pięknie ośnieżonymi drzewami. W oknach domów zniecierpliwione dzieci wyczekujące św. Mikołaja z workiem prezentów i słodyczy.  Ci, którzy w zeszłą niedzielę odwiedzili Dom Pielgrzyma w Czernej, zapewne wiedzą, że w nasze skromne progi Święty już zawitał! Zresztą nie tylko on, bo wraz z nim przybyli również i Jego pomocnicy.

Tak mocno wyczekiwane przez dzieci spotkanie ze św. Mikołajem upłynęło w świątecznej atmosferze. Na naszych milusińskich czekało wiele zabaw przy świątecznej muzyce.  Wiele radości sprawiło dekorowanie ciasteczek czy też dekorowanie choinki wcześniej własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Spóźnialscy, na ostatnią chwilę pisali list do św. Mikołaja, a jeszcze inni tworzyli dla niego najpiękniej jak tylko umieli kartkę świąteczną bądź rysunek z jego podobizną.  Dla mniejszych dzieci, większą atrakcją okazał się kącik zabaw, gdzie mogli swobodnie pofiglować ze swoimi rówieśnikami no i oczywiście ze św. Mikołajem.  Kulminacyjnym momentem było pojawienie się św. Mikołaja. Wspólnemu śpiewaniu, rozmowom i zdjęciom nie było końca! Cóż, się dziwić, w końcu na następną wizytę tak zacnego goście musimy czekać okrągły rok!

 

 

 

 

 

 

Cieszymy się, że i w tym roku św. Mikołaj nie zapomniał odwiedzić Domu Pielgrzyma w Czernej. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na spotkanie z nim. Zarówno tym małym, jak i tym większym. Dziękujemy raz jeszcze, za to, że razem mogliśmy stworzyć tę niezwykłą i niepowtarzalną atmosferę.

 

 

 

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w iwencie o charakterze religijnym, który odbędzie się już 2.12.2017 r. (sobota) w godzinach 7:30-17:00.

Więcej informacji na poniższym plakacie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców wraz z dziećmi na niezwykłe spotkanie ze Świętym Mikołajem!

Spotkanie odbędzie się w  niedzielę 3 grudnia w godzinach między 10:00 a 14:30 w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma.

Na naszych najmłodszych Gości czeka wiele atrakcji i zabawy. 

Szczegóły na poniższym plakacie.

Jesienny klimat znakomicie wkomponował się w scenerię Domu Pielgrzyma w Czernej. Wielobarwne, wędrujące liście tworzą bajkowy, niepowtarzalny klimat. Promienie słoneczne przenikające przez drzewa sprawiają, że nawet w chłodny dzień chętnie wybieramy się na rodzinne spacery po Dróżkach Karmelitańskich, podziwiając przy tym uroki czerneńskiego, jesiennego krajobrazu.

Dom Pielgrzyma w Czernej odwiedzają pielgrzymi z pobliskich oraz dalekich miejscowości, przybywający indywidualanie bądź w zorganizowanych grupach.  Wielu z nich zatrzymuje się u nas na dłużej, aby w pełni skorzystać z uroków Czernej. Bez wątpienia panująca tutaj cisza, spokój, czyste powietrze, śpiew ptaków i szelest opadających liści sprzyjają wypoczynkowi oraz relaksowi, zarówno temu dla ciała jak i dla duszy.

Małymi krokami zbliżają się uroczystości odpustowe św. Rafała Kalinowskiego – karmelity bosego, uczestnika powstania styczniowego i zesłańca syberyjskiego, które przypadają na dzień 20 listopada. Józef Kalinowski urodził się 1 września 1835 r. w Wilnie. Już w domu rodzinnym uzyskał bardzo cenne wychowanie religijne. Do Zakonu Karmelitów Bosych wstąpił w roku 1877. Po obłóczynach otrzymał imię Rafał od św. Józefa. W roku 1882 w Czernej przyjął święcenia kapłańskie. Uznaje się go za odnowiciela Zakonu Karmelitów Bosych w Polsce. Zmarł w Wadowicach 15 listopada 1907 r. Jego relikwie spoczywają w klasztorze karmelitów bosych w Czernej. W roku 1991 został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II. Św. Rafał Kalinowski był człowiekiem modlitwy, żarliwym kapłanem. Nie stronił od wielu wyrzeczeń, umartwień czy postów. Już za ziemskiego życia był uważany za świętego. Obecnie jest On patronem Sybiraków, kolejarzy, inżynierów itd..

Gorąco zachęcamy przybywających do nas wiernych, aby odwiedzili multimedialne Muzeum Karmelitańskie, poświęcone między innymi życiu i działalności św. Rafała Kalinowskiego. Zachęcamy również do zakupu pozycji książkowych poświęconych św. Rafałowi, które dostępne są w naszej księgarni Karmelitana, zarówno stacjonarnie jak i na stronie internetowej.  http://ksiegarnia.karmelczerna.pl/