NOWY ROK – NOWE MOŻLIWOŚCI

Stary rok już dawno za nami. Nie da się ukryć, że zimowe dni mijają niezwykle szybko, coraz bardziej przybliżając nas do wiosennej aury. Nowy Rok dla nas, to czas nowych możliwości i wyzwań, dlatego wkraczamy w niego z dawką pozytywnej energii, uśmiechu, a przede wszystkim z niesłabnącym optymizmem.  Codziennie dążymy do tego, aby Goście odwiedzający Dom Pielgrzyma w Czernej poczuli swoisty karmelitański klimat oraz wyjeżdżając poczuli się umocnieni oraz wypoczęci.  Nowy Rok to czas, kiedy stawiamy przed sobą nowe wyzwania, postanowienia i cele, które pragniemy zrealizować w bieżącym czasie.  Dlatego zachęcamy wszystkich pielgrzymów do odwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i Domu Pielgrzyma w Czernej. Watro na moment zatrzymać się i poświęcić parę chwil na wyciszenie, skupienie, modlitwę i powierzenie swoich spraw Bogu. Niech to On będzie naszą motywacją.

Piękna pogoda sprzyja do pieszych wędrówek, rodzinnych spacerów drużkami karmelitańskimi wiodącymi przez okoliczne lasy. Zachęcamy także do odwiedzenia Drogi Krzyżowej, Muzeum Karmelitańskiego oraz do obejrzenia zbiorów i kolekcji brata Bernardyna, który w 1978r przybył na stałe do Czernej i pozostał tu aż do śmierci.

Obok celi urządził sobie małe muzeum, które teraz zostało przeniesione i znajduje się na parterze w budynku Domu Pielgrzyma. Z zamiłowania był zbieraczem staroci. Uratował przed zniszczeniem wiele zabytkowych przedmiotów. Był bardzo pokorny i skromny. Przez ostatnie kilka lat doświadczony był cierpieniem, które z wielką cierpliwością i godnością znosił. W chorobie ustawicznie modlił się ofiarując Bogu swe cierpienie. Zmarł 7 września 2004 roku. Grób br. Bernardyna znajduje się na przyklasztornym cmentarzu w Czernej.

Serdecznie zapraszamy!!!