Piękna, złota jesień.

Jesienny klimat znakomicie wkomponował się w scenerię Domu Pielgrzyma w Czernej. Wielobarwne, wędrujące liście tworzą bajkowy, niepowtarzalny klimat. Promienie słoneczne przenikające przez drzewa sprawiają, że nawet w chłodny dzień chętnie wybieramy się na rodzinne spacery po Dróżkach Karmelitańskich, podziwiając przy tym uroki czerneńskiego, jesiennego krajobrazu.

Dom Pielgrzyma w Czernej odwiedzają pielgrzymi z pobliskich oraz dalekich miejscowości, przybywający indywidualanie bądź w zorganizowanych grupach.  Wielu z nich zatrzymuje się u nas na dłużej, aby w pełni skorzystać z uroków Czernej. Bez wątpienia panująca tutaj cisza, spokój, czyste powietrze, śpiew ptaków i szelest opadających liści sprzyjają wypoczynkowi oraz relaksowi, zarówno temu dla ciała jak i dla duszy.

Małymi krokami zbliżają się uroczystości odpustowe św. Rafała Kalinowskiego – karmelity bosego, uczestnika powstania styczniowego i zesłańca syberyjskiego, które przypadają na dzień 20 listopada. Józef Kalinowski urodził się 1 września 1835 r. w Wilnie. Już w domu rodzinnym uzyskał bardzo cenne wychowanie religijne. Do Zakonu Karmelitów Bosych wstąpił w roku 1877. Po obłóczynach otrzymał imię Rafał od św. Józefa. W roku 1882 w Czernej przyjął święcenia kapłańskie. Uznaje się go za odnowiciela Zakonu Karmelitów Bosych w Polsce. Zmarł w Wadowicach 15 listopada 1907 r. Jego relikwie spoczywają w klasztorze karmelitów bosych w Czernej. W roku 1991 został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II. Św. Rafał Kalinowski był człowiekiem modlitwy, żarliwym kapłanem. Nie stronił od wielu wyrzeczeń, umartwień czy postów. Już za ziemskiego życia był uważany za świętego. Obecnie jest On patronem Sybiraków, kolejarzy, inżynierów itd..

Gorąco zachęcamy przybywających do nas wiernych, aby odwiedzili multimedialne Muzeum Karmelitańskie, poświęcone między innymi życiu i działalności św. Rafała Kalinowskiego. Zachęcamy również do zakupu pozycji książkowych poświęconych św. Rafałowi, które dostępne są w naszej księgarni Karmelitana, zarówno stacjonarnie jak i na stronie internetowej.  http://ksiegarnia.karmelczerna.pl/