Nordic walking

Nordic walking to nowatorska forma rekreacji, która zaskarbia sobie serca coraz większej grupy osób na całym świecie. Popularne „chodzenie z kijkami” historią sięga Finlandii i lat 20-tych XX-go wieku. Początkowo był to trening na podtrzymanie formy dla biegaczy narciarskich. Obecnie sposób na aktywne wykorzystanie czasu wolnego dla setek tysięcy ludzi.

W Polsce powstają specjalne sieci tras do uprawiania tej formy rekreacji. Jedną z nich jest Nordic Walking Park Doliny Eliaszówki i Racławki. W skład Parku wchodzi 5 tras o zróżnicowanej długości:

  1. żółta – pętla o długości 2,6km (wokół pola golfowego Kraków Valley&Country Club, czas przejścia: 30min);
  2. zielona – 5,9km (wśród zabudowań w Paczółtowicach, granicą lasu do Dębnik, czas przejścia: 1h);
  3. niebieska – 7,6km (przez Dębnik, nieczynny kamieniołom do Doliny Racławki, czas przejścia: 1h10 min);
  4. czerwona – 13,6km (przez Dębnik, wokół kopalni dolomitu w Dubiu, przez wieś Dubie, most na Racławce, Żary, czas przejścia: 2h30min);
  5. czarna o długości 14,1km (przez Dębnik, Klasztor Karmelitów Bosych i Dom Pielgrzyma w Czernej, Dolinę Eliaszówki, wokół kopalni w Czatkowicach, do Krzyża Milenijnego, powrót do Dębnika, czas przejścia: 2h40min).

Początek wszystkich pętli zlokalizowano na parkingu przy kościele w Paczółtowicach (3,2km od Czernej). Trasy przenikają się, co stwarza możliwość dowolnego skracania bądź wydłużania treningu. Zamontowano także specjalne tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania, a także punkty pomiaru tętna. Oferta skierowana jest przede wszystkim do entuzjastów nordic walkingu, ale także do biegaczy, rowerzystów i narciarzy biegowych.