Rowerem przez Czerną

Rowerowa Czerna

Przyjeżdżając do Domu Pielgrzyma w Czernej przy dawnym eremie karmelitańskim, warto zabrać ze sobą rower. Poznawanie historii i podziwianie krajobrazów nie musi być nudne nawet dla najaktywniejszych. Miłośnikom „dwóch kółek” proponujemy 2 trasy rowerowe, które łączą wizualno-edukacyjne walory tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej: rowerowy Szlak Orlich Gniazd (czerwony) oraz niebieski szlak wokół Krzeszowic.

Kolarstwo w naszym kraju zyskuje na popularności, dlatego poszerzamy ofertę rekreacyjną i prezentujemy atrakcyjne, a wciąż mało uczęszczane trasy. Szelest liści, szum wody w strumyku z pewnością zaskarbią sobie serca nawet najwybredniejszych użytkowników.

Szlak Orlich Gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd (czerwony) – prezentowany przez nas 39-kilometrowy odcinek jest częścią 163-kilometrowego Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd, łączącego najatrakcyjniejsze miejsca Jury, od Krakowa po Częstochowę. Nazwę zawdzięcza systemowi zamków i warowni na terenie Jury, zwanych Orlimi Gniazdami już za czasów Kazimierza Wielkiego.
W okolicach klasztoru karmelitów bosych trasa przebiega wzdłuż Potoku Eliszówka w Rezerwacie Dolina Eliaszówki. Kierując się oznaczeniami miniemy kolejno Źródełko św. Elizeusza, Most Pustelniczy i Źródełko św. Eliasza w kształcie kamiennego serca. Wyznaczona trasa nie jest zbytnio wymagająca, a natężenie ruchu bywa znikome.

Przebieg trasy: Kraków-Mydlniki – Szczyglice – Balice – Grzybów – Kleszczów – Brzoskwinia – Kamyk – Kopce – Zamek Tęczyn – Krzeszowice – Czerna – Klasztor Karmelitów Bosych – Dolina Eliaszówki – Paczołtowice – Racławice
Długość trasy: 39,3 km.
Typ trasy: szosowa

Szlak wokół Krzeszowic

Stosunkowo krótki, ale też bardziej wymagający od poprzedniego szlak terenowy. Kierowany w stronę bardziej zaprawionych adeptów kolarstwa górskiego. Leśne odcinki kryją kilka ostrych zjazdów i podjazdów, a naturalną przeszkodę stanowią także wystające konary drzew. Trasa zawiera odcinki szosowe, ale jej domeną są przede wszystkim leśne ścieżki z różnorodnym ukształtowaniem terenu. Najtrudniejsze podjazdy prowadzą z Siedlca do granicy lasu i z doliny Czernki do tzw.Szwedzkiej Drogi, sprowadzającej następnie przez Bartlową Górę do Krzeszowic. Należy uważać przy przeprowadzaniu roweru przez kładkę nad torami przy wschodnim skraju Krzeszowic oraz przez nasyp bocznicy kolejowej do Kopalni Wapienia w Czatkowicach. Szlak jest wytworem lokalnym stworzonym w celu promocji walorów rekreacyjnych Gminy Krzeszowice.

Przebieg trasy: Krzeszowice – os. Żbik – Siedlec – Dębnik – Czerna – os. Czatkowice – Bartlowa Góra – Krzeszowice.
Długość trasy: 18,1 km.
Typ trasy: terenowa